Garmin Connect

GarminConnect
Ile czasu ze mną spędzisz: 3 minut

Bez zegarka ani rusz …

Poniższy tekst nie jest recenzją aplikacji – jest już kilka takich w sieci i to bardzo rozbudowanych – a raczej swobodnym opisem tego jak ja z niej korzystam i co ona mi daje.

W chwili obecnej z uwagi na korzystanie z zegarka Garmin (forerunner 245) jest to moje podstawowe narzędzie zbierania danych. I przyznam szczerze że ulubione jeśli chodzi o podstawową ich analizę. Aplikacja posiada bardzo rozbudowane statystyki. Jak to często bywa przy dużej ilości informacji trzeba umieć je odpowiednio interpretować. Część z nich daje nam konkretne informacje przydatne w dalszych treningach a część traktuję raczej jako ciekawostki np. informacje Insights czyli porównanie nas z innymi użytkownikami Garmin Connect.

Planowanie treningów

Bardzo przydatną funkcją jest możliwość planowania swoich treningów. Korzystałem z tej opcji bardzo długo (do czasu ustawiania treningów przez trenera w TrainingPeaks) ustawiając sobie przedziały intensywności wysiłku, długości biegu itd. Mamy możliwość ustawienia sobie określonych odcinków m.in. z naciskiem na tętno lub tempo. Daje nam to bardzo duże możliwości przy planowaniu interwałów, długich wybiegań i każdego innego rodzaju treningu biegowego.

Garmin Coach

Kolejną bardzo przydatną funkcją jest Garmin Coach. Jeśli nie mamy pomysłu lub wiedzy na rozplanowanie swoich treningów tu możemy wybrać już gotowe plany które dostosowujemy do swoich potrzeb. Możemy wybrać ilość dni w tygodniu które chcemy przeznaczyć na bieganie, docelowy dystans do którego się przygotowujemy oraz czas w jakim chcielibyśmy go pobiec. Dzięki ustawieniu daty biegu docelowego aplikacja na bieżąco dostosowuje treningi do naszej formy oraz zaplanowanych celów biegowych. Informuje nas też na ile realny jest planowany przez nas czas dzięki czemu możemy zweryfikować czy nie podchodzimy do swojej obecnej formy zbyt optymistycznie bądź pesymistycznie. Po ustawieniu podstawowych danych mamy do wykonania bieg testowy po którym w naszym kalendarzu co tydzień będzie się pojawiał plan na kolejny tydzień. Plan z którego korzystałem był bardzo urozmaicony i ciekawy (interwały, podbiegi, długie wybiegania) i posiadał wszystkie te elementy które są zalecane przez trenerów do budowania formy. Z utęsknieniem czekałem na dzień (niedziela? nie pamiętam:/) kiedy to pojawiał mi się nowy plan na kolejny tydzień ;). To zresztą zostało mi do teraz i mimo że mam rozpiskę na 3tyg. w TP to ostatni tydzień w napięciu czekam co dalej. Dodatkowo możesz wgrać inny kilkutygodniowy plan których sporo w internecie.

Wszystkie zaplanowane treningi czy to przez nas czy przez Garmin Coach po synchronizacji pojawiają się w naszym zegarku – super wygodne.

Stan wytrenowania

Aplikacja m.in. na podstawie intensywności wysiłku określa na jakim etapie treningowym jesteśmy. O ile nie zawsze się to sprawdza to daje jednak jakiś pogląd. W skrócie określa czy jesteś na etapie roztrenowania, utrzymania formy, w okresie szczytowym, bezproduktywnym czy twój okres przygotowawczy nie jest jednak ponad siły.

Pułap tlenowy

Pułap tlenowy określony przez zegarek nigdy nie będzie w pełni odzwierciedlał prawdziwych danych. Daje natomiast jakiś pogląd. Jeśli twój pułap tlenowy na początku biegania był na poziomie 45 a teraz powyżej 50 to znaczy że robisz konkretne postępy. Jednak jeśli spadnie o 1 to o niczym to jeszcze nie świadczy. Pamiętaj że Twoja forma to nie tylko pułap tlenowy ale też sporo innych czynników m.in. przygotowanie mentalne którego żaden zegarek czy aplikacja nie zmierzy ;).

Obciążenie treningowe i czas regeneracji

Średnie obciążenie treningowe z ostatnich 7 dni to jeden ze składników branych pod uwagę przy obliczaniu stanu wytrenowania. Czas regeneracji podpowiada ile odpoczynku potrzebujemy po ostatnich treningach. Brak pełnego odpoczynku nie oznacza że nie możemy dalej trenować ale ciągłe treningi przy informacji że potrzebujemy kilku dni na odpoczynek skończy się z pewnością jakimś przeciążeniem lub kontuzją.

Symulator wyścigu

Symulator wyścigu podaje przybliżony czas w jakim w obecnej formie powinieneś przebiec dystanse 5km, 10km, półmaraton i maraton. Symulator zakłada idealne warunki, płaską trasę i super mental co w praktyce się nie wydarza. Dla mnie podane czasy które teoretycznie powinienem robić są po za zasięgiem. Może to kwestia mentalna lub inne problemy np. mięśniowe. Jednak tak jak pozostałe informacje mamy pewien pogląd naszej formy. Oczywiście na poprawę czy pogorszenie o minute nie ma co zwracać uwagi ale jeśli pół roku temu symulator pokazywał o 30min. dłuższy maraton to jesteśmy na dobrej drodze.

Strategie tempa PacePro

Strasznie ciekawe narzędzie którego jeszcze nie wypróbowałem u bardzo tego żałuję. Pozwala na wgranie trasy biegu i zaplanowanie bo na interesujące nas tempo. W efekcie dostajemy plan na kolejne kilometry lub odcinki trasy podzielone wg. wysokości. Dzięki temu mamy cały czas w zegarku np. informację z jaką prędkością biec pod górkę żeby zbytnio na stracić sił a osiągnąć planowany wynik. Niestety albo nie mam czasu wgrać trasy albo nie mam treningu o stałym tempie żeby wypróbować. Tak, wiem, lenistwo.

Edit: Strategie PacePro przetestowałem już na Silesia Ultra Maraton i mam mieszane uczucia. Spodziewałem się czegoś rewelacyjnego a było … tak sobie.

Odznaki (rywalizacja)

Rywalizacja – niektórych nie kręci inni ja uwielbiają. Staram się nie porównywać z innymi i mieć w głowie głownie swoje wyniki i dążę do ich poprawienia ale… No właśnie. Jeśli natomiast pojawi się na horyzoncie ktoś z wynikami lepszymi o pół minuty to włącza mi się rywalizacja na całego i mam dodatkową motywację na poprawienie swojej życiówki… Najlepiej co najmniej o 31s ;P

W Garmin connect dostajemy odznaki za różne wyzwania. Dużą część z nich i tak robimy przy okazji treningów (np. 5km biegu w weekend) itd. Robiąc swoje wpadają nam kolejne punktowane (wg. trudności zdobycie) odznaki. Dzięki punktom zdobywamy kolejne poziomy.